اخبار اسلایدی
روند رو به رشد ثبت ملّی و استانی کیست هیداتید در دانشگاه علوم پزشکی قزوین

1398/1/25 يكشنبه

دکتر اردشیر علی‌زاده شهریور مسئول ثبت بیماری‌ها و پیامدهای سلامت، از پیشرفت انجام ثبت ملّی و استانی کیست هیداتید خبر داد و اظهار داشت؛ کیست هیداتید از جمله مهم‌ترین بیماری‌های مشترک انسان و دام کشور می‌باشد که سالانه هزینه‌ای قریب به 230 میلیون دلار بر پیکره اقتصادی کشورمان وارد می‌کند.

با توجه به تشخیص دشوار اپیدمیولوژیک این بیماری و به‌علت مزمن یا بدون علامت بودن آن که منجر به انتخاب روش‌های درمان تهاجمی مانند جراحی در اکثر موارد بیماری گردیده است، انتظار می‌رود با استقرار نظامند ثبت موارد و اطلاعات مربوط از قبیل شناخت بهتر سیمای بیماری و ریسک فاکتورهای مرتبط با آن به همراه بررسی میزان اثربخشی روش‌های درمان موجود در کنار دستیابی شیوع و شناسایی مناطق آندمیک استان بتوان در راستای ایجاد یک پایگاه اطلاعات جامع و تولید مستمر داده‌های با کیفیت اقدام نمود، از دیگر نگاه؛ جمع‌آوری گزارش‌ها، ابزارهای راه‌گشا در راه گسترش دانش ما از بیماری و در نهایت اقدام جهت کنترل و پیشگیری آن و ارتقای سلامت جامعه خواهد بود.

از این‌رو طی توافق نامه‌ای که در 23 اسفند 1396 بین معاونت‌ تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی قزوین و کرمان صورت گرفت، این پروژه در مهر ماه سال 97 آغاز شد. پروپوزال آن با مشارکت گروه‌های؛ انگل‌شناسی، جراحی و عفونی دانشکده پزشکی و حوزه معاونت بهداشتی و سازمان دامپزشکی استان و با هماهنگی و مدیریت چند بخشی واحد ثبت بیماری‌ها و پیامدهای سلامت معاونت پژوهشی دانشگاه تهیه و مراحل آخر تصویب را سپری می‌کند.

در انجام مراحل علمی و اجرای این پروژه، امین یزدانی کارشناس ثبت بیماری‌ها و رابط ثبت ملی کیست هیداتید در دانشگاه، این ثبت مهم را به انجام می‌رساند.

برنامه ثبت کیست هیداتید در 2 فاز در حال اجراست؛ فاز اول برنامه، بر پایه ثبت اطلاعات بیمارانی که هم‌اکنون در مراکز آموزشی، درمانی مورد جراحی کیست هیداتید قرار می‌گیرند استوار است و فاز دوم در برگیرنده این ثبت در بیمارانی است که قبل از تصویب این برنامه مورد جراحی کیست هیداتید قرار گرفته‌اند.

گفتنی است؛ فاز دوم در بیمارستان ولایت به اتمام رسیده و در بیمارستان شهید رجایی در حال اجراست.